RÜZGARIN DOĞDUĞU YER : ALAÇATI

 

 

1912’deki Balkan Savaşı ile birlikte Alaçatı’nın kaderi de değişmeye başlamış.  Balkanlar’dan kaçan Türklerin gelişiyle Rumlar arasında panik ve göç başlamış. Ancak 1919’da İzmir’in işgaliyle birlikte Rum nüfus geri dönmüş. Bu kez Alaçatı’ya gelen Balkan göçmenleri rahatsız olmuş ve Anadolu’nun içlerine doğru göçmeye başlamışlar. Bu süreç Kurtuluş Savaşı’nın bitiminde, 30 Ocak 1923 tarihinde Türkiye ile Yunanistan arasında, Lozan’da imzalanan ‘Mübadele Antlaşması’ ile son bulmuş. Artık hepimizin bildiği, dünyada ilk ve son kez yaşanan, acısı ve hüznü yürekleri sızlatan bir göç başlamıştır. Mübadele ile Alaçatılı Rumlar Yunanistan’a, Selanik (Karaferyeliler), Kavala (Kınalı ve Karacaovalılar), Girit ve İstanköy’den gelen Türkler de Alaçatı’ya yerleşmiş. Balkan Savaşı yıllarında Kosova ve Bosna’dan gelen Arnavut ve Boşnak göçmenlerle, Selanik, Kavala, Girit ve İstanköy’den gelen mübadiller, Alaçatı’nın yeni sakinleridir artık…

 

Rumlar zamanında bağcılık ve şarapçılık ile tarihinde parlak bir dönem yaşarken, mübadele sonrasında Alaçatı için zor yıllar başlar. Balkanlardan gelen Müslüman Türkler bağcılık ve zeytincilik bilmedikleri için Alaçatı’daki bağlar sökülür, sekiler bozulur, yerlerine Selanik göçmenleri tütün dikerler. Kosova ve Bosna göçmenleri ise bildikleri iş olan hayvancılığa başlarlar. Ancak iklim ne tütün ne de hayvancılık için uygundur. Büyük zahmetlerle ekilen, kırılan, dizilen tütün para etmez; ancak karınları doyurur. Bu fakirlik, bütün bir bölge hızla bozulup değişirken, yenisini yapacak para da olmadığı için, Alaçatı’daki mimari dokunun da korunmasına neden olur.

 

Sonra, sonrasını biliyoruz aslında. 1990’lı yıllarla birlikte,  rüzgar sörfü tutkunlarının limana gelip gitmesi ile başlayan hareketlilik, sakız ve lavanta kokan eski ve serin taş evlerin, kasabanın keşfedilmesi, “kentsel sit alanı” ilan edilerek korunmaya alınması ile birlikte bu güzel kasabanın, Alaçatı’nın, kaderi bir kez daha değişir.

 

Alaçatı, bugün dünyanın en önemli rüzgar sörfü merkezlerinden biri ve birçok uluslararası sörf yarışması da Alaçatı da yapılıyor. Alaçatı sahilleri ise Akdeniz’in en temiz denizlerine, en güzel plajlarına sahip. Artık geleneksel hale gelmiş, Alaçatı fishing festivali, uçurtma festivali, ot festivali ve daha birçok sportif, sanatsal ve kültürel değerler içeren ulusal ve uluslararası düzeyde festivallere de ev sahipliği yapmaktadır Alaçatı.

    OnlIne Rezervasyon

Alaçatı Değirmen Otel I 2015

0(232) 716 6714